Chlebové placičky při Colo Vadě

Mnoho lidí se ptá, jak je to s pečivem během očistné kůry Colo Vady a jak ho popřípadě nahradit?

Pečivo se během očisty nedoporučuje, protože jde o běžné pečivo z bílé mouky, cukru, chemických přísad a kvasnic.

Naučíme-li se kváskový chléb celozrnný, ideálně s přidáním vařených obilovin, tak ten můžeme jíst i při Colo Vadě. Můžete ho upéct v troubě, nebo tak, jako to dělám já, napařovaný v páře  na sporáku.

Tento výborný chléb dělám po celý rok. Určitě doporučuji i Vám si tento chléb udělat nejen při Colo Vadě. Dnes je možné si i celozrnný kváskový chléb koupit.

Pokud máte málo času udělejte si chlebové placičky s kváskem, když nemáte kvásek  můžete použít i kvasnice.

V přírodním kvásku je obsaženo několik desítek mikroorganismů (kvasinek a bakterií), které vytváří jemnou kyselou chuť a starají se o pevnost nakynutého těsta. Další organismy vyrábějí různé vitaminy a enzymy, další se zase starají o lepší chuť a usnadňují trávení těžko stravitelných škrobů, takže kváskový chléb je pro nás lépe stravitelný a mnoho minerálních látek se pro nás stává lépe využitelných. Přírodní kvásek kyne pomaleji než kvasnice, což je jeden z důvodů, proč se dnes v pekárnách dává přednost konvenčnímu droždí. Díy přirozenému kvašení se v mouce odbourává kyselina fytinová, která je přirozeně obsažená v obilí a může spolu s jinými minerály ve střevech vytvářet těžce rozpustné sloučeniny. 

Tradičně se chléb pekl  jen z mouky, vody, soli, kmínu a kvásku. Tímto způsobem ho dělám i já již několik let. V dnešní "moderní době" se na tradiční pekařské řemeslo zapomíná a většina chlebů je vyráběna strojově z průmyslově vyrobených směsí  obohacených o pestrou škálou přidaných látek, např. látky zvětšující objem těsta, zabraňující hrudkovatění, zpevnějící těsto, dodávající mu chuť, aroma, látky starající se o vláčnost, měkkost, velikost pórů, vybělující toustový chléb, případně látky propůjčující bílým moukám image celozrnnosti.  Díky droždí se výroba chleba sice zkrátila, ale vytratila se přirozená chuť a vůně a kvalita. Navíc se dnes masově chléb peče z bílé rafinované mouky, která obsahuje málo živin a vlákniny.

Já osobně si nedovedu představit domácnost bez kvásku, používám ho i na zahuštění npř: fazolového guláše, polévky a další….

Když si testuji vhodnost celozrnného kváskového pečiva s vařenými obilovinami nebo i bez nich vychází mi vhodnost při detoxu 100%, pokud by jste použili místo kvásku kvasnice vhodnost je cca 80%.

Extrudované chlebíky křupíky cca 55%, což není ideální potravina ani mimo detoxikační kůru.

Těsto na chlebové placičky nechte vykynout cca 5-6 hod při pokojové teplotě a poté přidejte uvařenou obilovinu.

Těsto rozetřete na vymazaný plech a upečte v troubě.

Na těsto můžete použít mouku nebo kombinace více druhů:žitnou, pšeničnou, ječmenou, ovesnou a další,  já osobně přidávám ještě vařené jáhly nebo pohanku, kroupy a další.

Do placiček lze přidat i kvašené zelí, mají výbornou chuť, a u nás doma děláme většinou pouze se zelím. Jsou vynikající a proto se velmi ryche sní .

Smíchejte tedy mouku, kvásek,/nebo kvasnice/ sůl, kmín a lžičku oleje. Po 5-6 hodinách vmíchejte vařenou obilovinu a popřípadě kvašené zelí a utvořte na plechu placičky.

A pak už jen upečte. Přeji dobrou chuť, jsou výborné i samostatné se salátem, s cizrnovou nebo jinou luštěninovou pomazánkou.

Ze stejného těsta můžete udělat i chléb, bez kvašeného zelí. Já osobně nic nevážím, vše dělám od ruky a vždy se povede.

Přesný postup jak si udělat chléb či placičky zde.