Co se děje v našem trávicím systému? Péče o střeva. Zácpa a průjem, proč?

Očista střeva zde:

Špatná střevní peristaltika je příčinou většiny našich zdravotních problémů. Posledních pětatřicet let přednáším o vlivu tlustého střeva na lidské zdraví. Můj zesnulý přítel dr. Bernard Jensen to vyučoval přes šedesát let. Opíraje se o rozsáhlou klinickou praxi (přes 300 000 klientů), mohl Jensen prohlásit:

„Než začneme s jakoukoli účinnou léčbou, musíme se nejprve postarat o střeva."Střeva jsou zpravidla tématem, o němž se převážná většina lidí nechce bavit. Nicméně udržovat střeva (trávicí ústrojí) zdravá a funkční je jeden z nejlepších způsobů, jak se zbavit toxicity a buněčné slabosti. Váš trávicí systém je centrum vašeho těla, stejně jako je náboj středem kola. Je to jeden z nejdůležitějších orgánových systémů. Zcela logicky se nabízí otázka: „Jak máme pečovat o trávicí systém, který je stejně důležitý jako srdce?"Bez trávení, vstřebávání a vylučování bychom zemřeli. Tento kanál–od úst po řiť–slouží k přivádění energie a chemických látek z potravin do vašeho těla. Tlustým střevem se vylučují odpadní látky, což je zcela nezbytné pro přežití těla. Jejich správné vylučování a buněčný metabolismus jsou stejně důležité jako přijímání potravy.

Jako Češi, se nemáme čím chlubit. Prvenstvích máme v různých oblastech více a  jedním z nich je prvenství rakoviny tlustého střeva v Evropě.

Očista střeva zde:

 

 

Jak jsme se dozvěděli ve2. kapitole,má tenké střevo tři části: asi 25cm dlouhý dvanáctník, kde probíhá trávení, lačník o délce asi 2,5 m, kde probíhá trávení i vstřebávání, a kyčelník, který je ještě asi o metr delší, kde probíhá vstřebávání. Tlusté střevo je dlouhé asi 1,5m a skládá se ze slepého střeva, vzestupného, příčného a sestupného tračníku,esovité kličky a konečníku. Každá část tlustého střeva je spojena s různými tělesnými orgány a žlázami, na něž působí, bud dobře nebo špatně. V embryonálním stadiu se nejdříve formují tlusté střevo a mícha.

Veškerá vaše genetická oslabení se projeví nejprve v tlustém střevě, odkud se rozšíří do orgánů, žláz, nervů a ostatních tkání. Vaše střeva čelí hlavnímu náporu kyselých a toxických jídel a nápojů. Mnohé z nich vyvolávají ve střevech záněty a oslabují jejich strukturu.

Některá jídla se lepí na střevní stěny jako klih. A jiná na ně působí jako brusivo, takže střeva musí produkovat spoustu hlenu, aby se ochránila před jejich účinky. Tento hlen se ukládá podél střevních stěn a intersticiálně v jejich struktuře. Toto všechno ovlivňuje schopnost trávicího ústrojí trávit potravu a vstřebávat živiny. Trávicí ústrojí úzce souvisí s lymfatickým systémem, vaší „kanalizací". Úkolem tohoto systému je vylučovat odpadní látky z těla. Ledviny, trávicí ústrojí a kůže jsou jeho hlavními stokami. Když se kůže, ledviny a zejména tlusté střevo poškodí nebo ucpou, lymfatický systém se zablokuje.

Jistě si dokážete představit, co by se stalo, kdyby se ve vašem domě ucpala odpadová roura. Splašky by nemohly odtékat a vyvalily by se ze záchodu. V této situaci by většina lidí opustila dům. Váš trávicí systém řídí sympatikus a parasympatikus prostřednictvím neuromediátorů, které jsou produkovány nadledvinami. Slabé nadledviny mohou způsobit slabost nervů a ta zase zácpu. Mnozí přehlížejí tuto souvislost nadledvin se slabostí nervů (která může způsobit zácpu) a s produkcí steroidů jakožto reakcí na zánět. Obecně platí, že když posilujete nadledviny, tak současně regenerujete trávicí ústrojí.

Je nesmírně důležité, abyste svůj trávicí systém udržovali čistý a zdravý. Mějte na paměti, že je to váš hlavní trávicí kanál, v němž se štěpí potrava na palivo a stavební materiál. Jakmile je potrava strávena, začíná její vstřebávání výstelkou střev.

Absorpce živin je stejně důležitá jako trávicí proces. Výživa miliard buněk v našem těle závisí na vstřebávání živin ze střev. Jak jsme již uvedli, může být správná výživa buněk ohrožena 205 odpadními látkami, které jsou zadržovány v tlustém střevě. To má za následek hromadění toxinů a vytváření hlenovitého povlaku ve střevech.

A tento povlak způsobuje zánět a rozklad střevních tkání. Hlenovitý povlak zpravidla vzniká při štěpení rafinovaných škrobů, cukrů a mléčných výrobků. Jsou-li střevní stěny pokryty vrstvami lepivého hlenu, je znemožněno vstřebávání živin, které tělo potřebuje k optimálnímu fungování. Navíc je tento povlak rájem parazitů, kteří se postarají o veškeré zbytky živin v trávicím ústrojí. Jisté střevní parazity (známé jako střevní flóra) potřebujeme kvůli užitečnému štěpení různých vedlejších produktů trávení. Toho jsou skvělým příkladem B-vitaminy, které vznikají působením střevní flóry na.

Zpravidla jsou vaše střeva osídlena neškodnými organismy, které napomáhají trávení a štěpení živin. Existuje nicméně mnoho druhů zhoubných parazitů, kteří se ve střevech mohou rozbujet. To platí zejména v případě konzumace masa, která může mít na svědomí zamoření střev veškerými druhy červů (špendlíkovitých, háčkovitých, páskovitých atd.) a proteolytických mikroorganismů.

Je důležité vyčistit střevní stěny a vyléčit zánět, aby mohly být eliminovány toxické látky. Zdravá strava vyvolá střevní peristaltiku asi půl hodiny po požití. Potom je důležité, abyste se dvakrát až třikrát denně vyprázdnili. Nejsou-li střeva dostatečně aktivní, podpoří jenom kvašení a hnití živin. Vzniklé toxiny a plyny se vstřebávají přímo do krve. To může vyvolat bolesti hlavy, zmatené myšlení, otoky, rektální bolesti a dokonce srdeční arytmii. Poznal jsem lidi, kteří se třicet dní nevyprázdnili. Nevynechejte jediný den!Průjem není o nic lepší než zácpa–pohybuje-li se potrava v trávicím ústrojí moc rychle, je to stejně špatné, jako když v něm zůstává příliš dlouho.

Podle některých je průjem pouze jiná forma zácpy. Znemožňuje správné štěpení živin a jejich vstřebávání, zatímco zácpa ve střevech vyvolává kvašení a hnití, což má za následek alkohol, acidózu, plynatost a záněty. Obojí způsobuje, že tělo hladoví.

Očista střeva zde:

Z knihy: Zázračná detoxikace: Robert S.Morse