Hormonální kacířství - estrogenová vražedná pravda - úvod do seriálu

30.11.2004

 

 

Již delší dobu dávám dohromady materiál, který by dokázal upozornit na zvětšující se problém lidstva. Kdykoliv se v historii vyskytne jev, který je hromadný, přehnaný, jev, který naruší rovnováhu v přírodě, ve společnosti, vždy dojde ke katastrofě. Ona katastrofa na sebe bere různou podobu, ať je to potopa, zemětřesení, požár nebo se přežene mor, tyfus či jiná epidemie. V místě konfliktu vznikne válka, v těle se objeví zánět, dojde k destrukci, ke zničení, ke smrti, k zániku. Potopa nečistotu spláchne, požár spálí, co přijde do cesty. Na nevhodné chování lidí- na promiskuitu přijde metla- syfilis, kapavka nebo novodobější AIDS.

Příroda si to tak zařídí, že to „špatné“ odstraní a uvolní místo pro nový začátek. Takovým signálem pro blížící se katastrofu je hromadné užívání hormonální antikoncepce. Tiskové zprávy píší o 2 milardách žen, které ji na naší planetě užívají. V holistické medicíně, v homeopatii apod. známe pojem miasma. Kdysi ve středověku byl velmi rozšířen svrab – jeho dnešní podoba je ve formě ekzému a podobných svědivých nemocí. Hovoříme o psorickém miasmatu. Kdysi tolik rozšířená syfilis je původcem pro nemoci, které jsou charakteristické různými výtoky - hovoří se o sykotickém miasmatu. Tuberkulóza zase dala podklad pro kašel, dušnost, astma - plicní nemoci - hovoří se o tuberkulinickém miasmatu.

Nemoci, které se dostávají do chronického stavu a které jsou potlačovány různými léky a nejsou léčeny od příčiny, se nazývají rakovinné (karcinosinum), často jsou zde překřížena a prokombinována výše uvedená miasmata. AIDS je pokračování sykotického a rakovinného miasmatu, kde je totálně zdevastovaný obranný systém člověka. Z tohoto pohledu se generační užívání nepřirozené syntetické hormonální antikoncepce jeví jako základ pro novodobé lidské miasma. Pravděpodobně bude mít podobu hrozivou - dotýkající se podstaty lidstva - to je neschopnost rozmnožování. Již nyní se mu říká hormonální miasma.

Výchova mladých lidí odbočila od principů vytváření rodiny jako základu pro zachování rodu. Význam sexu má v dnešní době zcela jiný význam. Rodiče považují za splnění svého úkolu, když docílí, aby jejich 16 letá dcera navštívila gynekologa, který jí nasadí hormonální antikoncepci, a tím se zajistila před nechtěným otěhotněním. Často se setkávám s tím, že zpočátku se užívá hormonální antikoncepce, aby dítě nebylo, a potom, když je očekáváno nejde to, protože jsou různé potíže. Hlavním mechanizmem účinku hormonální antikoncepce je totiž útlum ovulace, to dělají progestiny, a estrogenní složka zajišťuje především pravidelnost cyklu. Po vysazení může logicky dojít k selhání této účinnosti. A vaječník pak není schopen sám produkovat vajíčko. Žena, která užívala hormonální antikoncepci, najednou nemůže otěhotnět.

Myslím si, že se najde hodně lidí, kteří s tímto článkem nebudou souhlasit. Každý má právo se na věc dívat svýma očima. Smyslem následujícího seriálu je ukázat jiné pohledy na problematiku, pohledy, které nejsou tak často uveřejňovány v běžných mediích.Více informací na: http://www.celostnimedicina.cz/hormonalni-miasma-uvod-do-serialu-hormonalni-kacirstvi.htm#ixzz1b2u00vWR

Hormonální kacířství - estrogenová vražedná pravda - díl druhý

17.12.2004

 

 

Historie hormonální substituční terapie (Hormone Replacement Therapy= HRT). Od svého objevu je hormonální antikoncepce nabízena jako nejlepší věc pro svobodnou ženu - navzdory statistikám, které ukazují, že užívání tablet je zdravotním hazardem pro nebezpečí rakoviny prsu, vysokého tlaku krve a kardiovaskulárních chorob.

Sledování historie hormonální substituční terapie nás zavede až do roku 1930 v souvislosti s výzkumem Dr. Serge Voronoffa. Jeho výzkum se týkal implantovaných čerstvých opičích varlat do mužského šourku, kde se neprojevil žádaný efekt. Odnože jeho výzkumu vedly k transplantování opičích vaječníků ženám s poměrně hroznými následky. Po několika úmrtích (jak na straně opic, tak na straně žen) byl výzkum přesměrován na používání syntetického estrogenu. S nástupem druhé světové války byl výzkum zastaven. Do roku 1960 menopauza lékařskou profesi nějak vážně neznepokojovala.

V roce 1966 napsal new yorkský gynekolog Dr. Robert Wilson bestseler, který se nazýval Feminine Forever (Ženská věčnost), vychvalující klady estrogenové substituce chránící ženy od tragedie menopauzy, protože ona často ničí charakter ženy stejně tak jako její zdraví. První rok se prodalo přes 100 000 výtisků. Dr. Wilson energicky popisoval menopauzu jako stav „životního úpadku“.Podle něj měla estrogenová substituce prodloužit věk mládí. Popularizoval chybnou víru, že menopauza je nemoc z nedostatku hormonu.

Ženské magazíny se nedočkavě chopily jeho ideí a rozsáhle propagovaly jeho koncepty. To natolik Dr. Wilsona potěšilo, že dokonce založil tzv. Wilsonovu nadaci k podpoře prodeje doporučovaných estrogenových léků. Farmaceutický průmysl velkoryse přispěl částkou překračující 1,3 miliónů US na podporu této nadace. Každým rokem dostával fondy od takových firem, jako jsou Searle, Wyeth-Ayerst Laboratories a Upjohn, vyrábějící hormonální produkty, které Wilson proklamoval jako efektivní produkty pro léčení a prevenci menopauzy. Farmaceutické společnosti skočily na úspěšné hnutí agresivním propagováním a reklamními kampaněmi. Jeho poselství hrálo vtíravý akord: Žena středního věku potřebuje hormonální léky, aby byla osvobozena od nevyhnutelných hororů a sešlostí té hrozné nemoci z nedostatku hormonů, která se nazývá menopauza. Wilson razil cestu užívání estrogenů, které byly přijímány bez odporu. Ale z dlouhodobého pohledu neexistovalo žádné formální ohodnocení bezpečnosti estrogenové terapie nebo jejich efektů. Takto přijímaný estrogen vyšel z módy až v okamžiku, kdy se objevovaly zjevné příznaky zkracování života jejich uživatelek.

V roce 1975 The New England Journal of Medicine zkoumal tempo růstu endometriální rakoviny u uživatelek estrogenů a zjistil, že byl 7 a půl krát vyšší než u normálních žen, které estrogeny nebraly. U žen, které užívaly estrogen sedm let nebo déle, se 14 x více vyvinula rakovina. Když poklesla popularita estrogenů, objevily se nové přístupy. Stranou šly falešné proklamace ochrany ženské krásy a mladosti a více se začaly upřednostňovat zdravotní aspekty. Farmaceutický průmysl obnovil estrogenovou substituční terapii příchodem nové - kombinované syntetickým progesteronem a estrogenem, které by mohly pravděpodobně chránit ženy ne pouze od kardiovaskulárních nemocí, ale také od nemocí majících zničující následky osteoporózy.

Zatímco tzv. experti ženského zdraví uklidňují ženy proklamacemi, že tato kombinace již nemá nežádoucí vedlejší efekty, Dr. Lynette J. Dumbleová Senior Research Fellow University of Melbourne"s Department of Surgery at the Royal Melbourne Hospital věří, že jediným základem HRT je vytvořit komerční obchod, který by byl vysoce ziskový pro farmaceutické firmy a doktory. Předpokládané přínosy z HRT jsou totálně nedokazatelné. Ona věří, že HRT opět zvedne zdravotní problémy žen a současně zpomalí proces stárnutí žen.

To potvrzuje platnost nedávných závěrů památné studie publikované v New England Journal of Medicine v roce 1995, která se týkala 121,700 žen. Studie varovala ženy, které užívaly HRT k vyrovnání příznaků menopauzy, že si užíváním HRT současně zvyšují pravděpodobnost rakoviny prsu až o 30 - 40 procent, zvláště tehdy, když hormony berou déle než 5 let. U žen ve věku 60 až 64 vzroste riziko rakoviny prsu za stejnou dobu až na 70 %. A konečně studie podává informaci, že ženy, které užívaly HRT, ve 45 % častěji zemřely na rakovinu prsu než ty , které HRT neužívaly.

Leslie Kentonová, autorka Passage to Power (Cesta moci), reaguje na věty typu: „Menopauza je nemoc z nedostatku estrogenů. A žena potřebuje brát více estrogenů“ takto: Nejde jenom o to, že tyto rady jsou špatné, ale jsou dokonce i nebezpečné. Naštěstí není další podobná historie HRT – je třeba přijmout hledisko, že nemůže pomáhat ženě každého věku v dosažení lepšího zdraví.

V příštím díle seriálu bude krátký gynekologický přehled ženského těla.

Hormonální kacířství - Estrogenová vražedná pravda - díl třetí

23.12.2004

 

 

Krátký gynekologický přehled ženského těla. Abychom dobře pochopili debatu o HRT, je důležité mít základní znalosti ženského přirozeného cyklu.
Donedávna lékaři myslili, že menopauza začíná, když všechna vajíčka ve vaječnících byla vyčerpána. Ale nedávné práce ukázaly, že menopauza asi není spuštěna vaječníky, ale mozkem. Zdá se, že jak puberta, tak i menopauza jsou procesy, které jsou řízeny z mozku.

Menstruace je závislá na komplexu hormonálních komunikací mezi vaječníkem, hypothalamem a šišinkou v mozku. Hypothalamus produkuje gonadotropin - růstový hormon ( GnRH), který spouští produkci folikul stimulujícího hormonu (FSH) v šišince. Ten potom stimuluje růst folikulů ve vaječníku, které potřebujeme ke spuštění ovulace. Jakmile se zvětšují folikuly, vytváří se a do krve uvolňuje estrogen.

Tato řetězová reakce není jednosměrná. Estradiol, jeden z vaječníkových estrogenů v krevním řečišti, také zpětně působí na hypothalamus a způsobuje nějaké změny v GnRH. Dále, tento pozměněný hormon stimuluje šišinku i tvorbu leteinizačního hormonu ( LH), který způsobuje, že folikuly prasknou a vajíčko se uvolní. Poté, co se vajíčko vyloučí, začne se kolabovaným folikulem tvořit progesteron a folikul se přemění v corpus luteum= žluté tělísko. Během menstruačního cyklu se uvolňují všechny hormony a jsou vylučovány v různou dobu, v různých částech 28 denního cyklu. Prvních 8 až 11 dní menstruačního cyklu tvoří vaječníky mnoho estrogenu. Estrogen připravuje folikuly pro uvolnění jednoho z vajíček. Je to estrogen, který způsobuje změny charakteristické pro pubertu: růst prsů, vývoj reprodukčních orgánů a formování ženského těla.

Zvýšené vylučování estrogenů začíná okolo 13. dne, asi jeden den před ovulací. Jakmile začne klesat hladina estrogenu, začne narůstat hladina progesteronu, stimuluje velice rychle růst folikulu. Jakmile se uvolní z folikulu vajíčko (známe to jako žluté stádium ženského cyklu), začne se měnit folikul, zvětšuje se a přeměňuje se v unikátní orgán známý jako žluté tělísko. Produkuje progesteron, je to jen malý orgán, ale s obrovskou kapacitou pro tvorbu hormonu. Zvýšení progesteronu v době ovulace je zdrojem libida - nejde tedy o estrogen, jak bychom se mohli domnívat. Po 10 nebo 12 dnech, jestliže nedojde k oplodnění, tvorba progesteronu dramaticky poklesne. Pokles hladiny progesteronu způsobí, že se začne uvolňovat krev, která odnáší endometrium (menses) a po ní zase začne obnova menstruačního cyklu. Vaječníkový estrogen a progesteron stimulují růst endometria nebo výstelku dělohy, která se připravuje k uhnízdění plodu. Estrogen zvětšuje růst endometriální tkáně a progesteron ulehčuje sekreci děložní výstelky, aby došlo k úspěšnému uhnízdění vajíčka a plodu.

Kolem 40 let věku tato vzájemná spolupráce hormonů selhává a vede k menopauze. Dodnes není stále jasno jak. Menopauza začne se změnami spíše v hypotalamu a v šišince než ve vaječnících. Vědci prováděli experimenty u mladých myší, kterým vyndaly vaječníky a zaměnily je vaječníky starších jedinců neschopných reprodukce. A tyto mladé myši byly schopny se pářit a mít potomstvo. Ukazuje to na ten fakt, že staré vaječníky umístěné do mladého prostředí jsou schopné reprodukce. Na druhé straně když mladé myší vaječníky byly přemístěny do starých myší, nebyly schopny reprodukce.

Nezáleží na tom, jaký mechanizmus spustí menopauzu, ale jakmile se sníží stimulace i menšího množství folikulů, klesá množství estrogenu a progesteronu, které normálně vaječníky produkují. A přitom hladiny ostatních hormonů jsou normální. To neznamená, že se vaječníky scvrknou a přestanou fungovat, jak se všeobecně povídá. Se snížením hladiny těchto hormonů je menstruace slabá a nepravidelná a eventuálně se zastaví.

Ale jiné tělesné orgány jako nadledvinky, kůže, svaly, mozek, hypofýza, vlasové váčky a tukové váčky mohou dále vytvářet ty samé hormony, ovšem když nastane menopauza, ony již nejsou schopné držet ženské tělo ve zdraví, v rovnováze, beze změn v chování. Je důležité, aby žena věnovala pozornost svému tělu již v období před očekávanou menopauzou. Dodržovala řádný životní styl, dietu, měla dostatečnou pohybovou, rekreační aktivitu apod.

Ženy v menopauze mají příležitost vstoupit do této fáze života v plné síle, moudrosti a kreativitě jako nikdy předtím. Mají přístup k hlubokým vnitřním znalostem. Proslulá socioložka Margaret Meadová řekla :" Nic není silnějšího než ženské menopauzální nadšení!" V mnoha kulturách světa je menopauza přechod a začátek k naplnění ženské moci, která je totálně osvobozena. Ve své komunitě je k ní udržována úcta jako k moudré, respektované starší osobnosti.Hormonální kacířství - Estrogenová vražedná pravda - díl čtvrtý

31.12.2004

 

 

Mýtus ostrogenu a syntetických progestinů. Dřívější výzkum, který vedl k výrobě estrogenu, dal základ pro vývoj hormonální antikoncepce, a to bylo v roce 1960. Se souhlasem FDA (the US Food and Drug Administration) byly pilulky uváděny jako efektivní, vyhovující pro způsob kontroly početí. To ženám umožnilo skutečné sexuální osvobození.

Ale všechen základ pro FDA, aby mohla udělit toto svolení, byl ve výsledcích klinických studií provedených na 132 ženách z Portorika, které braly pilulky jeden rok a ne déle než 8 let. (Nikdy nebyl uveřejněn ten fakt, že během této studie také 5 žen zemřelo - bez řádného přešetření příčin úmrtí.) V polovině 70tých let upoutaly pozornost veřejnosti až smrtelné příhody žen s infarktem a mozkovými příhodami. A od té doby se začaly vyrábět údajně bezpečnější pilulky s menší dávkou estrogenu. Ale de fakto nikdy nebyl podán přesvědčivý vědecký důkaz, že jsou piluky bezpečné. Teprve nyní ženy odhalují pravou cenu, kterou musejí platit za svou sexuální svobodu.

Nyní je to 40 let od začátku hormonální antikoncepce a v současnosti je 60 miliónů žen na celém světě, které v podstatě testují pilulky. Jejich bezpečnost a efekty z dlouhodobého pohledu nebyly stále přesvědčivě doloženy. Je důležité poznamenat, že byla popsána široká paleta nepříznivých a vedlejších efektů, které jasně vedly k rakovině prsu, vysokému krevnímu tlaku a obzvlášť ke kardiovaskulárním nemocem - a to hlavní - vedly k úmrtí žen. To bylo v Austrálii v roce 1992. 27,833 žen zemřelo na srdeční nedostatečnost a 2,438 žen zemřelo na rakovinu prsu.

Je to prostá shoda okolností nebo snad tyto statistiky naznačují, že škodlivé vedlejší efekty souvisejí s hormony? Zatímco se hovoří o estrogenu jako o primárně chybějící látce pro ženy v menopauze, je důrazně doporučován lékaři a farmaceutickým průmyslem pro prevenci kardiovaskulární nemoci aosteoporózy. Když v dnešní dobu navštívíte lékařskou ordinaci, budete varováni před rizikem překonávat období menopauzy bez preventivní ochrany estrogeny. Ženám je dále připomínáno, že menopauza je nemoc z chybění hormonu, a proto musí být hormon doplňován k dosažení jejich zdraví.

Jak poznamenala Dr Lynette Dumbleová, pozornost kardiovaskulární prevence se u žen zcela soustředila na HRT. Elizabeth Barrett-Connorová upozorňuje na rozsáhlou práci Coronary Drug Project of 1973 , která se týká dvou výzkumů využívajících estrogen u mužů. Jedna část této studie spočívala v tom, že se mužům úmyslně podávaly nadnormální estrogenové dávky, které převyšovaly fyziologické hladiny s úmyslem vyvolat u nich gynekomastii (zvětšení mužského prsu) jako indikátor úspěšného poženštění. A tento stav vedl ke vzniku trombóz a impotence a nutně směřoval k neúspěchu.

Praktický lékař, nezávislý badatel Dr. John Lee (autor pozoruhodné studie známé jako Boston Health Study), se snažil prokázat souvislost mezi estrogeny a kardiovaskulárními nemocemi. Studii vedl na velkém vzorku zdravotních sester a konstatoval, že estrogen je významný faktor při vzniku srdeční nemoci. Tyto závěry byly ve skutečnosti ignorovány v zájmu obchodního zisku. Je také třeba říci, že farmaceutické reklamy poněkud opomíjely uvádět fakt, že úmrtí mozkovou mrtvicí byla o 50 % vyšší u žen, které užívaly estrogen. Dr. Lee sestavil seznam vedlejších efektů a fyziologických zhoršení, která souvisejí s užíváním estrogenů.

Obsahuje zvyšující se riziko rakoviny dělohy, narůstající nadváha, zadržování solí a tekutiny - otoky, deprese a bolesti hlavy, narušená kontrola hladiny krevního cukru s tendencí ke snížené hladině (hypoglykemii), ztráta zinku a zadržování mědi, snížení hladiny kyslíku v buňkách, zahuštění žluči, podporující vznik žlučníkových potíží, narůstající pravděpodobnost plicní fibrózy a děložních fibróz ( myomů), rušení aktivity štítné žlázy, pokles sexuální energie, tvorba krevních sraženin, snižování cévního napětí, endometrióza, křeče v děloze, neplodnost a omezení funkce osteoklastů.

Jestliže má HRT tak mnoho vedlejších efektů a nebezpečné komplikace, pak si musí každá žena dobře promyslet její užívání. Bohužel většina lékařů Vám řekne, že neexistuje žádná alternativa. Je jisté, že to myslí dobře a upřímně se o své pacienty zajímají, ale dávají jim informace, které přicházejí přímo z farmaceutických firem. Většina žen postrádá nezbytné poučení a vysvětlení jejich možností, menopauza může být chápána jako další hrůzu nahánějící a nebezpečná doba.

V příštím díle seriálu bude hovořeno o přírodním progesteronu.


Hormonální kacířství - Estrogenová vražedná pravda - díl pátý

06.01.2005

 

 

Přichází přírodní progesteron. Minulých 15 let vedl Dr. Lee nezávislý výzkum, který se týkal přírodních forem progesteronu, který byl získáván z bylin. Jeho výzkum nebyl dotován farmakologickými firmami a představuje mnohem širší vysvětlení ženských hormonálních možností a nabízí naprosto bezpečnou, efektivní alternativu, která nemá vedlejší efekty. Objevil, že tento přírodní hormon užívaný ve spojení s dobrou dietou a životním stylem je schopen eliminovat mnoho nepříjemných příznaků, které jsou spojeny jak s tzv. prementruačním syndromem (PMS), tak s menopauzou.

Tisíce žen ze západního světa nyní užívají přírodní progesteron ve formě krému, který se vtírá do kůže. Proklamují, že nemají jen úlevu od ženských potíží, ale současně jim narůstá vitalita, mají lepší kůži a vyrovnanější psychiku.

Zdá se, že lékařskou vědou byl přírodní progesteron totálně přehlížen a středem pozornosti byl chybný estrogen. Vzhledem k tomu, že není patentován ani není nijak drahý, není překvapením, že to tak je. 

Jak bylo výše uvedeno, je to progesteron, který je odpovědný za udržování sekrece endometria, která je nezbytná pro přežití embrya stejně tak, jako vývoj plodu během celého těhotenství. O progesteronu se říká, že je matkou všech hormonů.

Progesteron je důležitý předhormon v biosyntéze nadledvinkových kortikosteroidů (hormony, které chrání tělo proti stresu) a všech sexuálních hormonů (testosteron a estrogen). To znamená, že progesteron má schopnost měnit se v ten hormon, který tělo potřebuje. V tomto bodě je nutno zdůraznit, že estrogen a testosteron jsou konečnými metabolickými produkty, které vznikly z progesteronu. Bez adekvátního progesteronu nemohou ani estrogen ani testosteron úspěšně fungovat. Vedle toho je to předhormon pro sexuální hormony, progesteron usnadňuje také mnoho dalších důležitých, skutečných, vnitřních, fyziologických funkcí (o kterých bude řeč později).Hormonální kacířství - Estrogenová vražedná pravda - díl šestý

19.01.2005

 

 

Estrogenový dominantní efekt. Zdá se, jako by se ženské problémy zvětšovaly. 40 až 60 procent všech žen na západě trápí PMS. Kromě toho je také trápí pletorické příznaky a menopauza. Něco se u žen děje a je to zcela alarmující. Je důležité, aby měla žena správnou hormonální rovnováhu, která je nezbytná k tomu, aby mohlo její tělo zdravě fungovat a čelit mnoha stresujícím faktorům.

Výzkum ukázal, že velká část žen ve svých 30ti letech (a někdy i v mladším věku) dlouho před tím, než se měla dostavit menopauza, občas během menstruačního cyklu neměla ovulaci. Když není ovulace, znamená to, že není žluté tělísko a nevytváří se progesteron. Následuje nedostatečnost progesteronu a z toho pak pramení mnoho dalších problémů. Jedním z nich je dlouhodobá - měsíc trvající přítomnost estrogenu (estrogen nebyl vystřídán progesteronem) se všemi možnými vedlejšími efekty, které může estrogen způsobovat, jak bylo výše uvedeno. Dalším je obecně neznámý problém s progesteronovou rolí v procesu osteoporózy. Protože progesteron stimuluje osteoblast, který má za úkol organizovat tvorbu nové kostní tkáně. Takže vlastně je to progesteron, který stimuluje novou kostní tkáň a v každém věku se tím podílí na obnově osteoporózy. Ztráta progesteronu ve svých důsledcích vede k tomu, že se netvoří osteoklasty a tím se zhoršuje proces osteoporózy.

Třetí důležitý problém úzce souvisí se ztrátou progesteronu a stresem. Stres kombinovaný se špatnou dietou může zastavit ovulační cyklus. Následně se nevytvoří progesteron a ten je také spjat s tvorbou hormonů, které tělo potřebuje v boji proti stresu, neustále se opakující stres stále více blokuje ovulační cyklus, a tak se tento zrádný proces stále více prohlubuje.

Dalším významným faktorem přispívajícím k nerovnováze mezi estrogenem a progesteronem je prostředí, ve kterém žijeme. V průmyslovém světě ponořeném do petrochemických derivátů. A ty jsou všude - ve vodě, ve vzduchu, v potravě. Jsou to chemikálie obsahující pesticidy a herbicidy (DDT, dieldrin, heptachlor..) a stejně tak různé plasty a PCB. Jsou to látky, které napodobují estrogeny- jsou v tucích rozpustné, nepodléhají biologickému rozkladu a těžko se z těla vylučují. Hromadí se v tukové tkáni jak zvířat tak lidí. Ty chemikálie mají zvláštní schopnost napodobovat přírodní estrogen. Dostaly jméno - xenoestrogeny. Ačkoliv jsou to cízí chemikálie, přesto mohou obsadit estrogenové receptory v těle a vážně zasahovat do přírodních biochemických změn.

Stále se množí výzkumy, které odhalují alarmující situaci ve světě, zaplaveném množstvím hormonálních napodobenin.

Nedávno vyšla kniha Our Stolen Future (Naše odcizená budoucnost) od autorů Theo Colburn z World Wildlife Fund, Dianne Dumanoski z Boston Globe a Johna Peterson Meyera, zoologa, kteří identifikovali 51 hormonálních napodobenin, z nichž každá je schopna uvolnit příval vedlejších efektů - snížení produkce spermií, omezení buněčného dělení a omezení vývoje mozku. Tyto napodobeniny nemají pouze souvislost s nedávnými objevy, že počet spermií klesl v celosvětovém měřítku o 50 %, když porovnáváme roky 1938 a 1990, ale také souvisejí se zvýšeným výskytem deformit pohlavních orgánů, rakoviny prsu, prostaty, varlat a neurologických nemocí.

Dr. Lee objevil shodné téma týkající se ženských stížností na utrpení a často vysilující příznaky PMSmenopauzy: příliš mnoho estrogenu nebo - jak to osobně označil termínem - estrogenová nadvláda.

Nyní místo estrogenu hrajícího základní roli uvnitř dobře vyrovnané symfonie steroidních hormonů v ženském těle začal vytlačovat do pozadí jíné hráče, tvořící biochemické disharmonie. Hormonální antikoncepce nebo HRT je tou poslední věcí ve světě ženského těla, kdy je potřeba více estrogenu. Potom, když se objeví estrogen - dominantní příznaky, co se předepíše? Více estrogenu! Křehká přírodní estrogen-progesteronová rovnováha je zásadně změněna předávkováním estrogenu. O to více se prohloubí nedostatečnost progesteronu. Dr. Lee byl schopen vyrovnat estrogenovou dominanci přírodním progesteronovým krémem, který vtíral do kůže. Přírodní progesteron, derivát cholesterolu, je vyroben z mexického yamu nebo ze sojových bobů. Jejich aktivní ingredienty přesně molekulárně odpovídají vlastnímu tělnímu progesteronu.

Je zajímavé, že v zemích Asie a Jižní Ameriky, kde ženy jedí jak divoký yam, tak i sojové boby, se tolik problémy neobjevují, na rozdíl od žen západního světa. Doplňování přírodním progesteronem upravuje ten skutečný problém: nedostatek progesteronu. U přírodního progesteronu není znám žádný vedlejší příznak, ani nebyla zaznamenána žádná toxická hladina. Přírodní progesteron zvyšuje libido, chrání dělohu před rakovinou a proti fibrotickým procesům v prsu, pomáhá chránit proti rakovině prsu, udržuje děložní sliznici, hydratuje ji a prokysličuje kůži, změní růst obličejových vousů a řídnutí vlasů, působí jako přírodní diuretikum, pomáhá eliminovat deprese a zlepšuje pocit zdraví, zlepšuje spalování tuků a udržuje v těle energii, brání krevním sraženinám a je důležitým předhormonem pro ostatní hormony, které jsou důležité pro sex a proti stresu. Dokonce ovlivňuje dva důležité příznaky menopauzy - návaly a suchost poševní sliznice. A je ještě jedna významná výhoda přírodního progesteronu, které bychom měli věnovat trochu více pozornosti. Většina lidí se domnívá, že estrogen ženu chrání proti osteoporóze- je to jeden z největších marketinkových bodů - které ženy povzbuzují v užívání HRT - a to definitivně není tento případ!

Počáteční studie, u kterých se předpokládala ochranná funkce estrogenu, byla založena na hrubých vědeckých omylech. Kanadský badatel Jerilyn Prior endokrinolog University of British Columbia ve Vancouveru a jeho kolegové informovali The New England Journal of Medicine, že estrogenová role u osteoporózy není prioritní. V jejich studiích u ženských atletek objevili, že osteoporóza se vyskytuje ve stupni, který odpovídá progesteronovém úbytku, dokonce i v případě, když je jejich estrogenová hladina v normě. Předtím prováděli výzkum u neatletických žen. A ukázaly se tytéž výsledky. Přestože obě skupiny menstruovaly, neměly ovulační cykly, a proto měly progesteronový úbytek. Došlo k poznatku, že anovulace a krátká fáze cyklu se nyní vyskytuje u více než 50 % severoamerických žen, které mají menstruační cyklus během posledních reprodukčních let. Bohužel tento důležitý objev zůstal bez povšimnutí v medicínské komunitě.

Byl dokonce identifikován progesteronový receptor na povrchu osteoblastické buňky (kostní tkáň - stavební buňky). Nikdo předtím neobjevil receptor na osteoblastu pro estrogen. Pravdou se jeví to, že kostní ztráty jsou způsobeny nedostatkem progesteronu. Tyto výsledky byly verifikovány tříletou studií u 63 žen ve věku po menopauze, které trpěly osteoporózou. Ženy, které užívaly vtíraný progesteronový krém, zaznamenaly v průměru 7 až 8 procentní kostní nárůst v prvním roce, 4 - 5 procentní ve druhém roce a 3 - 4 procentní nárůst ve třetím roce! Neléčené ženy této věkové kategorie ztrácely kostní masu v průměru 1 a půl procenta za rok! Takové výsledky nedosáhla žádná forma HRT.

Dr. Lee věří, že užívání přírodního progesteronu ve spojení se změnou dietního režimu a živovotního stylu dokáže zastavit osteoporózu a navíc může nastartovat zpětné pochody vedoucí ke zlepšení denzity kostí i u žen 70 tiletých a starších. V tomto bodě je důležité zvýraznit rozdíl mezi přírodním progesteronem, který produkuje tělo, a syntetickým progesteronem, který se nazývá progestin - jako je v případě Provery, Duphastonu a Primulutu. Je VELKÝ rozdíl, jak působí v těle.

Syntetický progesteron vykazuje velkou škálu vedlejší příznaků a některé z nich jsou docela závažné. Sem patří: bolesti hlavy, deprese, otoky, zvýšené riziko vrozených defektů a předčasných porodů, poruchy funkcí jaterních, citlivost prsů, zvýšená krvácivost, akne, mužské ochlupení, nespavost, nadváha, plicní embolie, premenstruační syndrom.

A co je nejzávažnější? Progestiny nepřinášejí tělu vnitřní fyziologický prospěch, tak jak to dělá progesteron, a v tom důsledku tělo nemůže fungovat v hlavních biosyntetických pochodech a naruší se mnoho základních procesů v těle. Progesteron je nezbytný hormon, který také hraje důležitou roli ve vývoji zdravých nervových buněk a mozku a funkcí štítné žlázy. Progestiny blokují schopnost těla tvořit vlastní progesteron a také blokují vlastní využití přírozeného progesteronu v základních životních procesech.

Historie hormonů je jistě velmi komplikovaná. Až do této doby byla pro ženy západního světa k dispozici pouze jedna verze. Byly vrženy vážné pochybnosti na účinnost a vhodnost estrogenu a progestinů ve všech formách, v jakých existují. Ženy trpí mnohými problémy. Co komplikuje tu hormonální historii, je to, že předepsaná léčba na uvedené problémy ještě více situaci zhoršuje. Bez pochopení dalekosáhlých vedlejších efektů estrogenové dominance a progestinu doktoři chybně diagnostikují příčinu těchto zhoršených stavů. Často předepisují další léky s katastrofálními vedlejšími příznaky. Bez adekvátních znalostí, poučení a přístupu k přírodním produktům se ženy snadno stanou kořistí rozsáhlých kampaní nadnárodních farmakologických společností, které si na svou stranu přesvědčivě získaly doktory a stejně tak vládní instituce.

Je na čase, aby ženy věnovaly větší odpovědnost svému zdraví a životnímu stylu. Největší zbraní proti ignoranci jsou znalosti. Je čas položit trpkou otázku svému poskytovateli zdraví, požadovat odpověďi a ochotu prošetřit bezpečnost alternativních přístupů. Je očividné, že se ženy musí podílet na vzdělávání svých doktorů.Hormonální kacířství - estrogenová vražedná pravda - díl sedmý

21.01.2005

 

 

Efekty estrogenové dominance:
1. Když není estrogen v rovnováze s progesteronem, dostaví se nadváha, bolesti hlavy, náladovost, chronická únava a ztráta zájmu o sex a všechny varianty tzv. premenstruačního syndromu.

2. Estrogenová dominance podporuje vývoj rakoviny prsu díky své rozmnožovací aktivitě a nejenom to.Současně stimuluje prsní tkáň a to může časem vyprovokovat fibrotickou nemoc prsu. Nestane se tak, pokud bude přirozený progesteron v rovnováze s estrogenem.

3. Samozřejmě převaha estrogenu nutně směřuje k nedostatku progesteronu. To vede v ženském těle ke snížení tempa růstu nové kostní formace – osteoblastů - což jsou buňky, které jsou za tento proces odpovědné. Mnoho doktorů si to ještě neuvědomuje a je to vlastně hlavní příčina osteoporózy.

4. Estrogenová dominance zvyšuje riziko fibroidů (benigní nádor v děložní stěně - myom). Jeden ze zajímavých faktů o fibroidech, který je často doktory zmiňován je, že bez ohledu na velikost fibroidy obecně atrofují, jakmile přejde menopauza a vaječníky přestanou tvořit estrogen. Doktoři, kteří svým pacientkám běžně predepisují přírodní progesteron, zjistili, že tím urychlují proces atrofizace fibroidu.

5. U menstruujících estrogen - dominantních žen, kde progesteron není v normě a každý měsíc klesá a klesá, tam také není řádné krevní odplavování děložní sliznice. Menstruace je nepravidelná. Tento stav ovlivňují změny v životním stylu a užívání přírodního progesteronu. Je to možné sledovat měřením hladiny progesteronu v krvi.

6. Rakovina dělohy se vyvíjí jedině v případě estrogenové dominance. V takových případech je tomu možno předcházet užíváním přírodního progesteronu. Tuto prevenci také dosáhneme užitím syntetických progestinů, proto je mnoho doktorů, kteří HRT kombinují s progestiny. Ale všechny syntetické progestiny mají vedlejší příznaky.

7. Estrogenová dominance zhoršuje vodní hospodářství buněk a vzestup vnitrobuněčného sodíku, což vede u žen k vysokého tlaku krve. A tento proces také vzniká užíváním syntetických progestinů.

8. Estrogenová dominance dramaticky zvyšuje možnost mozkovésrdeční mrtvice.
(Zdroj: Leslie Kenton, Passage to Power, Random House, UK, 1995)


Úspěchy přírodního progesteronu v procesu stárnutí:
1. Progesteron je základní předhormon v biosyntéze kortikosteroidů nadledvinek. Bez adekvátního progesteronu je narušena syntéza kortikoidů a tělo tento nedostatek musí kompenzovat jinou cestou. Ovšem tyto cesty mají mužské vedlejší efekty: růst chloupků v obličeji, vypadávání vlasů typické pro muže apod. Další narušení tvorby kortikosteroidů vede k poklesu schopnosti přizpůsobovat se stresu - např. operaci, traumatům, emocionálním stresům apod.

2. U mnoha žen se objevují v době před nebo po menopauze klinické příznaky snížené funkce štítné žlázy - únava, ztráta energie, zimomřivost a tyto příznaky jsou podporovány estrogenovou dominancí a naopak se mohou vyrovnat užitím přírodního progesteronu.

3. Estrogen a většina syntetických progestinů zvyšují hladinu nitrobuněčného sodíku a vody. To způsobuje hypertenzi. Přírodní progesteron je přirozeným diuretikem a přirozeně reguluje buněčný metabolizmus sodíku a vody, tím vlastně dělá prevenci hypertenze.

4. Zatímco estrogen narušuje homeostatickou kontrolu úrovně cukru v krvi, přírodní progesteron ji stabilizuje. Přírodní progesteron může být úspěšně používán u lidí trpících těmito problémy. Estrogen by měl být kontraindikován u diabetiků.

5. Vypadávání vlasů a tvorba vrásek je signálem dehydratace kůže. Je to u žen běžný znak před a po menopaze a je to jistý znak hormonální poruchy. Do kůže vtíraný přírodní progesteron v kůži upravuje hydrataci.

6. Progesteron pomáhá udržovat ve zdraví mozkové buňky. Taková porucha, jakou je Alzheimerova nemoc, může být dalším příkladem druhotného nedostatku progesteronu.

7. Progesteron je nezbytný pro zdravý vývoj myelinové pochvy, která chrání nervové boňky. Nízká hladina progesteronu vede k bolestem nervů.

8. Progesteron zvyšuje a podporuje zdravou emoční stabilitu a dobré sebevědomí.

9. Progesteron je odpovědný za úroveň libida.
(Zdroj: John R. Lee, M.D., Slowing the Aging Process with Natural Progesterone, BLL Publishing, CA, USA, 1994, p. 14)Hormonální kacířství - estrogenová vražedná pravda - díl osmý

27.01.2005

 

 

Vývoj syntetických hormonů a chemikálie, které napodobují estrogen – to jsou hlavní medicínské omyly, které přinášejí neočekávaný ekologický zdravotní hazard. Estrogen je hormon, o kterém se v poslední době hodně hovoří. Pro někoho představuje zlaté rouno, které vzrušuje mnoho lékařů-praktiků, farmaceutických společností a vědců, kteří zkoumají jeho zázračné vlastnosti.

Pro jiné je estrogen jen další velmi nebezpečný hormon, přinášející s sebou mnoho neznámých a nevyslovených nebezpečí. Většina žen se ztrácí ve tmě a bezedné propasti někde mezi fikcí a pravdou. Všechny jsou příliš často zoufale mateny v tom, zda mají věřit svému instinktu nebo lékařské vědě. Jejich fyzické, emocionální a duševní zdraví je dlouhou dobu v nejistotě.

Historie estrogenu se podobá thrilerům dnešních dnů. Je to historie podvodu, zrady, skrytých programů, reklam a dezinformací. Jako téma pro román by to mohlo být docela zajímavé, ale ve skutečnosti je to životní drama, kdy jeho efekty jsou katastrofální pro životy desítek miliónů žen na celém světě.

Hormony jsou velmi mocné substance. Když začínáš falšovat přírodní, dobře vyladěné posly životních procesů, říkáš si o trable. To zvláště platí pro ženy. Ženská psychika je velmi intimně spojená s měsíčním hormonálním cyklem. Hormony řídí jejich psychosociální dění a také mají vliv na jejich emocionální a psychologický stav. Hormonální nerovnováha může způsobit vedle nesčetných zdravotních problémů také podkopání sebedůvěry, kreativity, duševního a sexuálního zdraví.

Snad ještě větší obraz o estrogenové historii nám podává ten fakt, že základ syntetických hormonů jako legitimní potřeby žen je v podstatě experiment pod rouškou běžných medicínských praktik, jehož výsledkem je to, že medicínská věda zintenzivnila kontrolu ženských životů.

Germaine Greerová zestručnila vrchnostní dotěrnost vůči ženskému hormonálnímu zdraví docela vtipně, když řekla: „ Menopauza je sen zvláště pro obyčejné mediky. Ti nemají chirurgickou ani diagnostickou zkušenost. Nejsou sami v život ohrožujícím stavu; nemají možnost zneužít úřední moci. Pacienti se musí znovu vracet kvůli mnoha testům a celkovým lékařským vyšetřením.“ Zcela jednoduše: Zahrávání si s ženskými hormony je zahrávávání si s ohněm.

Příští díl bude o estrogenové dominanci.Hormonální kacířství - estrogenová vražedná pravda - díl devátý

03.02.2005

 

 

Uvádění estrogenivé dominance. Přírozený vzhled těla je tvořen dvěma hormony- progesteronem a estrogenem ve velmi citlivé a přesné rovnováze tak aby rozmnožovací schopnost byl amaximalizována. Ty dva hormony se velmi těsně navzájem doplňují a ačkoliv jsou obecně vzájemně antagonisté, jeden také pomáhá tomu druhému.

Estrogen není ve skutečně jeden hormon. Přesněji se uvádí, že patří do třídy hormonů, které mají estrogenní aktivitu (např. rozmnožování endometriálních buněk pro očekávané těhotenství). Estrogeny jsou nazývány estradioly a estrony - obě formy mají na svědomí stimulaci abnormální růst buněk, když se v těle nacházejí v normálním nebo vyšším množství a stejně tak estriol, který je znám jako inhibitor rakovinných buněk. Každý typ estrogenu má v těle rozdílnou funkci. Tyto estrogeny se tvoří hlavně ve vaječnících, a malé množsství se tvoří v nadledvinkách a během těhotenství v placentě a pak v tukových buňkách.

Když přijde puberta, estrogen podporuje u děvčat vývoj prsů a zvětšování dělohy. Estrogen přispívá ke tvarování ženského těla a kostry. Potom pomáhá regulovat menstruační cyklus a hraje nezbytnou roli v udržování pevnosti kostí a kontroluje krevní cholesterol. Nadměrné množství estrogenu, bez ohledu na příčinu proč tomu tak je, přispívá to k vyčerpání vaječníků což dále vede k neplodnosti. V případě progesteronu jsme hovořili pouze o jednom specifickém hormonu. Je jediným členem své třídy. Ve vaječnících je předhormonem estrogenu. Progesteron se také v malém množství tvoří v nadledvinkách u muže ve varlatech. Je to předhormon testosteronu a všech důležitých pohlavních hormonů, ale také kortikosteroidů, které jsou nezbytné pro odolávání stresu, pro vyrovnávání cukerné a elektrolytové rovnováhy a krevního tlaku, nemluvě o přežití.

Estrogen je tím hlavním hormonem během prvních čtrnácti dnů menstruačního cyklu, jeho role spočívá v přípravě endometria dělohy k těhotenství, a progesteron je hlavním hormonem pro následující dva týdny menstruačního cyklu. Je nezbytný pro přežití oplozeného vajíčka, a po celou dobu těhotenství je progesteron dováván embryu a plodu přes placentu. Existuje velmi jemná souhra mezi estrogenem a progesteronem. Jestliže do tohoto procesu uměle zasahujeme brzy se dostaví ničivé efekty. Bohužel, uváděné syntetické hormony a stejně tak i zněčištěné prostředí kolem vytváří mezi hormony zmatek.

Dr. John Lee praktický lékař v důchodu první použil termín: „estrogenová dominance“, strávil lepší část posledních let zkoumáním základu rozrůstání takových ženských problémů jako je PMS, endometriosis, cysty vaječníku, fibroidy, rakoviny prsu, neplodnost, osteoporózamenopauza. Vychází ze svých klinických zkušeností o ženském zdraví a stejně tak z poblikovaných výzkumnů a věří že mnoho žen trpí z přemíry přítomného estrogenu. Zjistil, že stres, chyby ve výživě, estrogeny, které přichází do těla z vnějšího prostředí, braní syntetických estrogenů kombinované s následujícím nedostatkem progesteronu, to všechno přispívá ke vzniku estrogenové dominance.

Následuje seznam příznaků, které mohou být způsobeny nebo které mohou být zhoršovány estrogenovou dominancí: urychlování procesu stárnutí, alergie, bolestivá citlivost prsů, cysty v prsu, zamlžené myšlení, vyčerpanost, padání vlasů, růst obličejových chloupků, vyšší riziko mozkové příhody, neplodnost, podrážděnost, zhoršení paměti, samovolný potrat , osteoporóza, PMS, porucha funkce štítné žlázy projevující se sníženou funkcí, rakovina dělohy, myomy, otoky, celulitida, nemoci žlučníku a autoimunitní nemoci, jako je lupus a thyroiditis. Lékaři předepisují kromě syntetických estrogenů také syntetické progestiny, které přidávají k estogenovým předpisům, aby vyrovnali hazard estrogenových substancí.

Nancy Beckhamová ve své knize Menopause - Pozitivní přístup k užívání přírodních terapií - identifikovala více než 100 nepříznivých efektů, které jsou charakteristické pro většinu předepisovaných estrogenů a progestinů. Podle Dr. Lee se může mnoho těchto běžných zdravotních problémů vyrovnat užíváním přírodního progesteronu. Problém není vždy způsobován tím, že aktuální progesteronová úroveň je nižší než normální, ale je přímo uměrný vyšší hladině estrogenů. Vlivem toho, že ženské tělo je stále více a více vystavováno estrogenovým substancím, jsou ženy více afektované, a to od svých 30 let. Kolem tohoto věku ženy nemusí mít pravidelnou ovulaci s každým menstruačním cyklem.

Progesteron se tvoří od toho okamžiku, kdy dozraje folikul (ve žlutém tělísku). Jestliže není ovulace, není žluté tělísko tvořeno a z toho důvodu se netvoří žádný progesteron. Stres, výživové chyby a chemicky znečištěné prostředí, to všechno se podílí na menstruačním cyklu bez ovulace. Frekvence těchto cyklů bez ovulace narůstá v souvislosti s menopauzou. Bohužel tento narůstající výskyt není dostatečně vnímán medicínskou veřejností, dokonce ani u mladých žen a proces pokračuje hormonální nerovnováhou, která se projevuje vznikem ohromných zdravotních problémů. V dnešní době jsou ženy všech věkových kategorii vystavovány vyššímu riziku ohromným rozsahem estrogenové dominance.

Estrogenová dominance v prostředí
Jsou popisovány alarmující globální změny v našem okolním prostředí, což s sebou přináší extrémně rušivé vlivy. Není to tak dávno, kdy biologové zabývající se divokou zvěří objevili na Floridě v Lake Apoka podivné biologické efekty u místních aligátorů. V roce 1980 tam vylévali do jezera ohromné množství toxických pesticidů, které se svým složením velmi blížily DDT. Na tuto událost by se zapomnělo, ale po 5 letech se zjistilo, že více než 90 % aligátorů z této oblasti zmizelo. A většina aligátorů, kteří tam zůstali, nebyli schopni rozmnožování a páření. Samci se rodili s penisem, který byl deformovaný a o 75 % kratší, než je průměr. Další testy ukázaly, že hladina jejich testosteronu byla nízká. Samičky měly abnormální vaječníky a folikuly popisované jako „ vyhořelé“. Nedávné zprávy ukazují, že ryby vylovené v Port Phillip Bay ve Victorii v Australii, byly hermafroditi. Podobně velká britská studie odhalila, že samičky ryb žijící po proudu v odpadních vodách, kam tekly splašky obsahující chemické estrogeny, měly změny v sexuálních znacích.

Endokrinoložka Dr. Ana Sotová z Tufts University v USA experimentovala s rakovinnými buňkami, které brala z prsu a pak je kultivovala. Zjistila, že tyto rakovinné buňky mohly žít jedině, když byly živeny estrogeny. Jednoho dne test jednoduše přestal fungovat. Rakovinné buňky pokračovaly v růstu po dobu 4 měsíců, dokonce i tehdy, když nebyly živeny estrogeny. Dr. Sotová si uvědomila, že při práci používala plastickou láhev, která byla vyrobena z nonylphenolu. Její tkáňové vzorky byly kontaminovány xenoestrogeny z plastikové lahve.

Rozšířené užívání ferbicidů, pesticidů a plastů vytvořilo problém, který na této planetě nikdy předtím nebyl. Znečišťujeme sebe a své prostředí mnoha substancemi, které napodobují estrogeny. Jsou všude: ve vzduchu, ve vodě, v půdě a ve velkém množství v našich tělech. Nazývají se xeno-estrogeny, substance, které mají mocný estrogenový efekt na tělo, jsou rozpustné v tucích a nelze je likvidovat biologickým způsobem. Jsou také nebezpečně jedovaté.

V současné době je svět zaplaven výrobky petrochemického průmyslu. Jsou všude. Naše stroje jsou jimi poháněny a milióny výrobků (plasty, mikročipy, léky, oděvy, potrava, mýdla, pesticidy a parfumérie) jsou buď vyrobeny z produktů petrochemie, nebo je samy v sobě obsahují. Populární slogan ze začátku padesátých let: „Lepší život napříč chemií“ se stále vrací a pronásleduje nás.

Odkaz tohoto znečištění vyústí v epidemii reproduktivních abnormalit, kam patří vytrvale narůstající počet rakovin, neplodnost, nízká úroveň spermií….

Jak je tento problém vážný dnes? V květnu 1993 vyšel v britském lékařském časopise Lancet článek, ve kterém polemizovali vědci ze Skotska a Dánska o xeno-estrogenech v tom smyslu, že jsou odpovědné za vytrvale klesající počet spermií u mužů. Podle Neils Skakkebeak z university v Kopenhagenu,poklesl počet spermií o více než 50 % ve srovnání s rokem 1940. Mezitím se ztrojnásobil výskyt rakoviny varlat a prostaty v USA a v Evropě v porovnání posledních 50 let. Reproduktivní abnormality jako nesestouplá varlata se staly zcela běžnými. Xeno-estrogeny se také podílejí na poškozování vývoje mozku u dětí. Přímo souvisejí v 30 až 80 procentech s nárůstem rakoviny prsu, vaječníků a dělohy u žen starších 50 ti let. V některých australských vesnických komunitách, kde se používaly těžké pesticidy, zůstaly jejich zbytky v pitné vodě a v tom důsledku se v tomto regionu vyskytovaly chlapci s abnormálně malým penisem a současně přítomnými známkami feminizace a naopak u dívek se objevovaly známky maskulinizace.

Je čas pro nás probudit se a dávat si pozor na tyto varovné signály v zájmu budoucí generace. Nyní sehráváme svůj díl ochrany pro naše vnoučata a pravnoučata a stejným dílem chráníme sami sebe: tím, že odmítáme používání pesticidů, minimalizujeme užívání plastů, nenakupujeme zemědělské produkty, které byly uměle hnojeny a maso, které obsahuje hormony, v domácnosti nepoužíváme čisticí syntetické prostředky a jiné výrobky petrochemického průmyslu.

V příštím díle bude o mýtu estrogenové dominance.Více zde: http://zdravi-alternativnimedicina.webnode.cz/zajimave-clanky/hormonalni-kacirstvi/