Vápník (Ca)

Kyselost/zásaditost: Zásadotvorný.

Druhy: Vázaný v bílkovinách 46 procent, rozptýlený 6,5 procent, ionizovaný 47,5 procent.

Potravinové zdroje:

Většina ovoce a zeleniny (především tmavě zelená listová zelenina, mrkev, brokolice, pomeranče, papája), chaluhy, sezamová a    slunečnicová semena, mandle, vlašské ořechy, kešu a para ořechy, tofu, kostní moučka a neloupaná rýže.

Poznámka:

Káva, běžné čaje, nápoje sycené oxidem uhličitým, marihuana, přemíra soli, cigarety, rafinované cukry, alkohol a chemická diuretika  zabraňují příjmu vápníku nebo odvápňují kosti a tkáně.

Využití v těle:

Vápník je nejhojnější minerál v těle. Je nezbytný pro pevnost kostí, chrupavek, šlach a pojivových tkání. (Je to základní stavební materiál  kostí). Pomáhá aktivovat řadu enzymů, včetně slinivkových. Účastní se činnosti neurotransmiterů, užívá se při uvolňování adenosintrifosfátu  (ATP, rezerva buněčné energie). Devětadevadesát procent tělesného vápníku je v kostech a zubech. Vápník se podílí na srážení krve. Je to  jeden z mnoha buněčných nosičů.

Špatné zužitkování:

Je velice rozšířené. K optimálnímu využití vápníku jsou nezbytné hormony štítné žlázy a příštítných tělísek a alkalizace.

Krátkodobý nedostatek:

Svalové křeče, bušení srdce, nespavost, podrážděnost, zubní kaz, onemocnění dásní, měknutí kostí, nervozita, křeče nohou a zad, křehké  kosti, oslabení pojivových tkání včetně křečových a metličkovitých žil, hemoroidy, prolapsy orgánů a kůže, petechie, náhlé mravenčení,  zimnice, srdeční arytmie. Ovlivňuje svalové kontrakce.

Jeho využití je regulováno hormonem příštítných tělísek a vitaminem D. Vápník je stavební materiál kostí a zubů. Upravuje srdeční činnost,  srážení krve a metabolismus, odstraňuje nervovou podrážděnost. Snižuje vysokou hladinu histaminů. Zvýšená spotřeba vápníku může  podněcovat štítnou žlázu (C-buňky) ke zvýšené tvorbě hormonu kalcitoninu. To však potlačuje reabsorpci vápníku kostmi a způsobuje jejich  rozpad. Také olovo narušuje zužitkování vápníku.

Dlouhodobý nedostatek:

Osteoporóza, skolióza, křivice a onemocnění zahrnující odvápnění kostí a poruchy jejich růstu. Dále zakrslost, artritida a deprese. Toxicita:  Acidóza, kostní ostruhy, ledvinové kameny, stenóza a usazeniny vápníku ve tkáních, popřípadě hypertenze, zmatenost, nauzea a zvracení.

Autor : Robert S. Morse Z knihy Zázračná detoxikace


Doporučujeme přírodní produkt:Ca-Mg Complex Corál Club

Organická forma minerálů napomáhá vstřebávání hořčíku a vápníku z  75-90 %.

Minerály pro zdravé srdce a pevné klouby

Složení: vápník,hořčík,křemík (z extraktu přesličky),bór (z kyseliny bórové), vitamín K 2, vitamín D 3.

Tento produkt je vyroben na základě nejnovějších vědeckých výzkumů v úloze a mechanismu vzájemného působení vápníku a hořčíku, jejich dodávání přímo do kostní tkáně a vstřebávání.

«Ca-Mg Complex»:

-zlepšuje vápenatou a hořčíkovou výměnu v organismu

-pečuje o zdraví cév a srdce

-zabezpečuje stabilní srdeční rytmus

-napomáhá k zpevnění kostní a svalové tkáně

«Ca-mgcomplex» — užitečný a potřebný doplněk pro:

 

Pro lidi s hypertenzí a osoby s onemocněním srdce

Ti, kteří trpí osteoporózou

Ženy po 40

Senioři

Při depresích

Pro osoby s pohybovým aparátem

Pro sportovce, během intenzivní fyzické zátěže

 

Organická forma minerálů napomáhá vstřebávání hořčíku a vápníku z  75-90 %.

SLOŽENÍ:

 

Vápník v lidském těle - je to životně důležitý makroelement. V organismu dospělého člověka a dítěte je přibližně 99 % vápníku použito pro tkáně kostí, chrupavek a zubů.

Vápník má mimořádně důležitou roli zejména při stavbě kostí a rovněž vazů a šlach, protože vytváří pevná spojení mezi bílkovinami pojivových tkání a tkání kostí. Při tom kostní tkáň má roli depa, tedy místa, kde je uložena zásoba vápníku a odkud si ho organismus bere při jeho nedostatečném přísunu v potravě.

Hořčík - se v lidském organismu koncentruje především v tkáních kostí, zubů a zubní sklovině – až 53 %, méně je ho v mozku, srdci, svalech, játrech a ledvinách – okolo 20 %.

Křemík - je komponent, schopný vytvářet struktury základních bílkovin pojivové tkáně – kolagenu a elastinu.

Křemík se podílí na vytváření pevné struktury kostí a chrupavek, v procesu mineralizace kostní tkáně. Dále křemík brání v pronikání «špatného» cholesterolu do krve a nedovoluje mu usazovat se na stěnách cév.

Bór - jeho úloha je mimořádně důležitá. Dohromady s křemíkem a vitamínem K 2 a D 3 zvyšuje vstřebávání a stimuluje výměnu vápníku, hořčíku a fosforu, zabraňuje ztrátě hořčíku a vápníku přes ledviny. Podílí se na přeměně vitamínu D 3 na nejaktivnější formu.

Vitamín K 2 - je to vitamín,který rozpouští tuky  v lidském organismu a je vyráběn mikroorganismy ve střevech.

Tento vitamín se podílí na syntéze složené krevní  bílkovinou  pro trombinu, na srážení krve, podporuje zdravý a pevný stav stěn a cév.

Spolu s hořčíkem se účastní v tvorbě ATP a přeměně cukru na glykogen, díky čemuž se zesiluje jeho  energetická výměna.

V dané sestavě je jednou z nejdůležitějších funkcí vitamínu K 2 a  jeho účast ve vstřebávání vápníku a vzájemné působení vápníku a vitamínu D 3.Vitamín K 2 pomáhá vápníku «správně» se v členit do kostní tkáně.

Vitamín D 3- (Cholekalciferol). Je to nejvíce bioaktivní forma ze skupiny vitamínů D.

Vitamín D 3 pomáhá udržet potřebnou hladinu vápníku v krvi, zvyšuje vstřebávání vápníku v tenkém střevě a jeho přenos z krve do kostí, se podílí se na pevnosti kostry,kostí a zubů.

V buňkách sliznice střev ve vitamínu D 3 stimuluje syntézu bílkoviny- nositele, nezbytného k transportu vápníku.

Pokud je vápníku v potravě nedostatečné množství,vitamín  D 3 přenáší část vápníku z kostí do krve, aby udržel jeho rovnovážný stav v organismu.

Zlepšováním vstřebávání vápníku a hořčíku D 3 pomáhá organismu ochránit blány nervových buněk před poškozením.

Výměna vitamínu D 3 a vápníku pomáhá zlepšit činnost štítné žlázy. A nedostatek vitamínu D 3 vede k dysfunkci štítné žlázy, narušení mineralizace kostí a vyloučení  vápníku z rostoucích kostí, ke svalové slabosti.

Objednávka zde:

Další důležité minerály