Stopové prvky jsou minerály, které v malém množství potřebují rostliny, zvířata i lidé.
V našich tělech se nalézají stopová množství více než pětašedesát minerálů, například hliník, arzén, baryum, bizmut, berylium, bróm, kadmium, chróm, měď, kyselina listová, fluór, galium, germanium, zlato, jód, železo, olovo, lithium, mangan, rtuť, molybden, chinin, selen, křemík, stříbro, stroncium, cín, titan, wolfram, vanad a zinek.
Hrají významnou roli při udržování zdraví a jsou nezbytné pro vstřebávání a zužitkování vitaminů a jiných živin.
Pomáhají při trávení a slouží jako katalyzátory mnoha hormonů, enzymů a životně důležitých tělesných funkcí a reakcí.
Dále pomáhají nahrazovat elektrolyty vyloučené z těla silným pocením nebo průjmem a chrání před toxickými reakcemi a otravou těžkými kovy.
Soudobé výzkumy ukazují, že bychom měli získávat potřebné dávky stopových prvků z vyvážené stravy, především z čerstvého ovoce a zeleniny.
Dr. Henry Schroeder kdysi prohlásil, že stopové prvky (minerály) „jsou mnohem důležitější než vitaminy, neboť je neumíme syntetizovat. Proto jsou zapalovacími svíčkami v chemii života, na nichž závisí výměna energie při spalování živin a výstavbě živých tkání."
Existuje mnoho faktorů, které narušují rovnováhu minerálů. To znamená, že některé minerály, které konzumujeme, nejsou potom tělem vstřebány. Jaké jsou překážky vstřebávání minerálů ?
Strava
Hlavním faktorem narušujícím rovnováhu minerálů jsou nevhodné stravovací návyky, například nadměrná konzumace rafinovaných sacharidů, alkoholu a módní diety. Nedostatečný může být i obsah minerálů ve „zdravé" stravě, záleží na tom, v jaké půdě potraviny vyrostly,nebo jakou metodou byly připraveny.
Stres
Narušit rovnováhu minerálů může také fyzický a emoční stres. Některé živiny, jako zinek a vitaminy skupiny B, se při silnějším stresu vyplavují z těla ve větším množství. Jsme-li ve stresu, může se rovněž snížit vstřebávání živin.
Léky
Léky mohou ztenčit zásoby minerálů v těle nebo zvýšit množství toxických kovů. Diuretika odčerpávají nejenom sodík, nýbrž mnohdy také draslík a hořčík. Antacidy, aspirin a orální antikoncepce mohou vyvolat úbytek vitaminů a minerálů a zvýšit hladinu toxických kovů. Znečištění- Toxické kovy, například olovo, rtuť a kadmium, mohou narušovat vstřebávání minerálů a zvyšovat jejich vylučování.
Po celý život jsme vystaveni nesčetným zdrojům toxických kovů, k nimž mimo jiné náleží cigaretový kouř (kadmium), měděné a hliníkové nádobí, barvy na vlasy (olovo), kosmetika na bázi olova, hydrogenované tuky (nikl), antiperspiranty (hliník) a zubní amalgám (rtuť a kadmium).
Nutriční doplňky
Nerovnováhu mohou způsobit rovněž vitaminové a minerální preparáty. Například vstřebávání vápníku se snižuje v přítomnosti fosforu. Vitamin C je potřeba k absorpci železa, avšak v nadměrném množství může způsobit úbytek mědi. Vitamin D zvyšuje vstřebávání vápníku, ale jeho nadbytek může způsobit úbytek hořčíku nebo jiné problémy.