Horečka

Horečka, často označovaná jako přírodní léčebný proces, je zvýšení tělesné teploty, které následně zrychluje metabolismus těla. To urychluje vylučovací procesy, a tím i odstraňování toxických odpadů z těla. Kromě toho jsou k větší aktivitě stimulovány bílé krvinky, jejichž úkolem je neutralizovat a ničit toxické zbytky. Paavo Airola, jeden z nejprodávanějších amerických autorů v oblasti zdraví, o horečce říká:

"Horečka je jednou z obranných a ozdravných sil těla, která byla vytvořena a udržována za záměrným účelem napomáhat obnově zdraví ....".

Dr. Mendelsohn ve své knize Jak vychovat zdravé dítě navzdory svému lékaři píše:

Zvyšující se tělesná teplota jednoduše naznačuje, že se urychluje proces hojení. "Pokud vaše dítě onemocní infekcí, je horečka, která ji doprovází, požehnáním, nikoliv prokletím. Je to něco, z čeho se máme radovat, ne čeho se máme bát."

Thomas Sydenham, označovaný za "anglického Hippokrata", rozpoznal pravou podstatu horečky, když před více než 400 lety napsal:

"Horečka je motorem přírody, který vnáší do terénu, aby odstranil svého nepřítele.

I sám Hippokrates uznával léčebné účinky horečky, když před více než 2 300 lety napsal:

"Dejte mi horečku a já vyléčím vašeho pacienta".

Přestože přítomnost vysokých horeček u dětí může být velmi znepokojující, v mozku existuje zabudovaný mechanismus, který horečku kontroluje a reguluje. Ten zajišťuje, že horečky nedosahují nebezpečných hodnot. Slova doktora Mendelsohna jsou v tomto ohledu uklidňující: "Léčil jsem desítky tisíc dětí a viděl jsem pouze jeden případ horečky vyšší než 41 stupňů. To není překvapivé, protože se odhaduje, že 95 % dětských horeček nikdy nedosáhne 40 stupňů".

Mnoho rodičů by se nepochybně obávalo možnosti, že v důsledku horečky dojde ke křečím, ale jak říká doktor Mendelsohn:

"Vysoké horečky nezpůsobují křeče. Ty vznikají při extrémně rychlém vzestupu teploty... pouze u 4 % dětí s vysokou horečkou se objevují křeče související s horečkou. Neexistují žádné důkazy o tom, že by ty, které je mají, trpěly nějakými závažnými následky. Jedna studie provedená u 1 706 dětí, které prodělaly horečnaté křeče, neodhalila jediné úmrtí nebo motorickou poruchu".

POZNÁMKA: Podle australského hygienika Dr. Alexe Burtona není horečka potenciálně nebezpečná, pokud není potlačována antipyretiky (léky snižujícími horečku) nebo pokud není pacient nucen vykonávat duševní nebo fyzickou práci.

/OD JIŘÍ CHOWANIEC/