Zelené potraviny, nápoje, koktejly.
Co jsou zelené potraviny
Z důvodu špatného životního prostředí je půda znečištěná a vyčerpaná, strava se proto stává málo výživná. Mnoho (i obézních) lidí je ve skutečnosti nutričně podvyživených. Trpíme vyčerpaností, únavou...Pozitivní vliv zelených potravin na zdraví je skutečně velmi rozsláhlý. Fungují jako skvělá prevence mnoha nemocí, ale zároveň podporují i léčbu řady z nich, Obsahují kompletní nabídku důležitých živin, čímž podporují fungování všech pochodů v organismu, včetně imunitných procesů a schopnosti sebeuzdravování. Minerály a stopové prvky jsou zde v ideálních poměrech a formách, které umí organismus dobře vstřebat a využít. Jejich doplňování v syntetické podobě nejsou ideálním řešením. Sice v některých případech pomohou, ale jen omezeně, protože jejich vysoké dávky tělo většinou neumí přijmout a zpracovat. Ideální pro jejich doplnění je syrová rostlinná strava, zejména zelené potraviny.
Zelené potraviny lze použít k prevenci a podpůrné léčbě: zánětů a infekčních onemocnění, metabolických poruch, onkologických stavů, kardiovaskulárních onemocnění, onemocnění dýchacích cest, poruch trávicího systému, onemocnění ledvin a močové soustavy, kožních onemocnění, neurologických onemocnění, onemocnění pohybového systému, poruch žláz s vnitřní sekrecí, onemocnění lymfatického systému, gynekologických onemocnění, chorob prostaty a m. pohlavních orgánů, některých duševních poruch a dalších.
VLASTNOSTI ZELENÝCH POTRAVIN
Čistí a sytí organismus zároveň
Jsou komplexní a přírozené - jejich fytolátky působí souvstažně a jejich účinek nelze srovnat s žádnou umělou kombinací
Mají vysoký obsah chlorofylu, který má mimořádný detoxikační efekt. Zelené potraviny díky chlorofylu zneškodňují produkty výfukových plynů a zplodin z továrních komínů (především CO2) a mění je zpět na kyslík dávající nám život. Chlorofyl podporuje hojení ran, chrání buňky trávicího traktu, funguje jako antioxidant, pomáhá zbavit se nepříjemných tělesných pachů, má přiznivý vliv na kůži, zlepšuje krevní obraz, urychluje hojení ran, popálenin, brání zánětům a infekcím. Nejvíce chlorofylu ze všech známých potravin obsahuje chlorela.
Jsou enzymaticky aktivní - enzymy představují tzv. katalyzátoy všech biochemických pochodů v těle. Bez enzymů by se všechny metabolické procesy v těle zastavily. Jsou tedy pro lidské tělo nezbytné. Tělo produkuje vlastní enzymy, ale věkem jejich zásoba klesá, k čemuž přispívá i nezdravý životní styl a konzumace převážně tepelně zpracovaných potravin (enzymy jsou znehodnoceny při teplotách vyšších 40 stupňů). Zelené potraviny jsou na enzymy mimořádně bohaté.
Jsou zásadotvorné - pro dobré působení organismu je důležitá rovnováha kyselin a zásad v těle. Kyselost vnitřního prostředí ovlivňuje strava, stres, nedostatek či přemíra pohybu, životní prostředí a různé nemoci, např. zácpa, cukrovka aj. V kyselém prostředí se velmi dobře daří bakteriím, které způsobují záněty a tvorbu zánětlivých ložisek. Překyselení organismu souvisí i se vznikem rakoviny. Mezi nejvíce zásadotvorná jídla patří zelené potraviny a to zejména díky vysokému obsahu minerálních látek. Jejich pravidelnou konzumací můžeme přispět ke zmírnění metabolického překyselení, ale i k ústupu řady zdravotních potíží, které s ním souvisejí (kazivost zubů, revmatismus, parodontóza a mnoho dalších).
Mají vysokou přirozenou antioxidační aktivitu - antioxidanty jsou látky schopné neutralizovat volné radikály. Běžně se vyskytují v našem těle, ale s věkem jejich zásoby ubývají a je nutné doplňovat je stravou. Velmi vhodné je užívání zelených potravin, které jsou na antioxidanty mimořádně bohaté. Antioxidanty je důležité užívat v přirozené podobě (převážně syrové potraviny rostlinného původu), protože ve formě syntetických potravních doplňků je jejich působení omezené.
Použité studie: Kniha o nápoji z trávy III (V. Rathouský), Zelené potraviny (M. Dallen)