Jak stres ovlivňuje naše zdraví? Řešení při stresu, podpora zdraví mozku a centrálního nervového systému.
Každý z nás se pravidelně potýká s mnoha negativními vnějšími faktory: negativní události ve světě, problémy v práci, starosti o domácnost, málo pohybu. Tyto faktory nevyhnutelně vedou ke stresu.
Náhlé zhoršení psychiky může nastat za různých okolností: rozchod s partnerem, rozvod, onemocnění, ztráta zaměstnání, úraz, nehoda, operace, velký stres, pobyt v nemocnici, cestování, zkouškové období, úmrtí zvířátka, smrt blízké osoby nebo jakékoliv jiné trauma.
Stres ovlivňuje všechny systémy těla, a to včetně muskuloskeletárního, respiračního, kardiovaskulárního, endokrinního, trávicího, nervového a reprodukčního.
Naše tělo je dobře vybaveno pro zvládání malého množství stresu, ale když se stane stres dlouhotrvajícím nebo chronickým, může to mít na naše tělo vážné dopady.
Doplňky stravy bez vedlejších účinků můžou rychle a bezpečně pomoci každému, kdo prochází nějakým náročným životním obdobím.
Přírodní byliny, vitamíny a minerály uklidňují centrální nervový systém, sníží podrážděnost, bolesti hlavy, zlepší náladu a spánek. Příznivě působí i na emocionální rovnováhu.
Coral Club vypracoval celý arzenál produktů vhodných při stresu, na podporu zdraví mozku a centrálního nervového systému.
V mírné míře (ne déle než 2 týdny) je stres dokonce prospěšný.
Pro zvládnutí kritické situace totiž stoupá hladina adrenalinu v organismu. To aktivuje myšlenkové pochody a krátkodobě působí pozitivně na organismus.
Avšak dlouhodobý nebo dokonce chronický stres může zhoršit stávající zdravotní problémy a způsobit nové, včetně sklonu k depresi.
Účinky stresu negativně ovlivňují svalový, dýchací, kardiovaskulární, nervový, trávicí a reprodukční systém.
Sedavé zaměstnání a nízká fyzická aktivita – nejvážnější důvod k obavám. Mozek současného obyvatele měst nedostává dostatečné množství výživných látek k zajištění dokonce i těch nejzákladnějších potřeb. To je úzce spojeno s nedostatkem pohybu, špatným držením těla a následně i zhoršením stavu cév a z toho plynoucí horší cirkulací krve. Zhoršuje se přenos kyslíku a výživných látek (a to, samozřejmě, i do mozkových buněk).
Stres je stejně velkou hrozbou. Zvýšený tvorba kortizolu (zejména při chronických stresových stavech) vede k nejrůznějším poškozením mozkových buněk a následně ke zhoršení paměti, koncentrace vnímání a schopnosti učení.
Psychoemocionální napětí neustále udržuje centrální nervový systém „v bojové pohotovosti“ – odnaučili jsme se uvolňovat, odpočívat, a to má negativní vliv na naše intelektuální schopnosti.
Nedostatek vitamínů a minerálů dříve či později povede k tomu, že mozková aktivita začne klesat v důsledku narušení normálního fungování nervového systému.
Spánek je mimořádně důležitý k plnohodnotné regeneraci mozku. Rovnováha „sen-bdělost“ je u většiny obyvatel velkoměst narušena. Důsledkem toho je, že jsme neustále unaveni, často trpíme bolestmi hlavy a celkovým snížením práceschopnosti. Jak už jsme řekli dříve, pro mozek je mimořádně důležitá vysoká hladina energie. Je nezbytné kontrolovat nejen délku, ale i kvalitu spánku.
Toxiny z jídla a životního prostředí neustále atakují náš organismus. Pro mozek jsou nejnebezpečnější útoky volných radikálů – produktů oxidace, které vznikají jako výsledek metabolických procesů. Antioxidační ochrana je kriticky důležitá pro kognitivní funkce mozku.
Zvládání stresu
Tato nedávná zjištění ohledně stresu a jeho vlivu na zdraví, by ve vás však neměly vyvolávat obavy. Víme tak více o efektivních přístupech pro snížení stresových reakcí, mezi něž patří:
-
Udržování si zdravých sociálních vztahů
-
Provádění pravidelného fyzického cvičení
-
Dostatečné množství spánku každou noc
Tyto přístupy mají důležitý přínos pro fyzické a psychické zdraví a formují tak zásadní základy pro zdravý životní styl. Pokud zažíváte extrémní nebo chronický stres a chtěli byste získat dodatečnou podporu, odborný psycholog vám může pomoci identifikovat výzvy a stresory, které mohou ovlivňovat váš každodenní život, a najít tak cesty, jak nejlépe zvládat zlepšování celkového fyzického a psychického zdraví.
Zdroj:
Coral Club
https://www.apa.org/topics/stress/body